AP milletvekili Ecke’ye saldırı: 4 şüpheli hakkında soruşturma açıldı

Almanya polisi, Sosyal Demokrat Partili (SPD) Avrupa Parlamentosu (AP) milletvekili ve AP milletvekili adayı Matthias Ecke’ye cuma günü Dresden’de düzenlenen fiziksel saldırı ile bağlantılı olarak dört şüpheli hakkında soruşturma yürütüldüğünü açıkladı.

41 yaşındaki Ecke, ülkenin doğusundaki Saksonya eyaletinin başkenti Dresden’de 3 Mayıs akşamı SPD’nin seçim posterlerini astığı sırada saldırıya uğramıştı. Olayın ardından 17 yaşındaki bir kişi cumartesi günü polis merkezine giderek teslim oldu.

DÖRT ŞÜPHELİ DE 17-18 YAŞLARINDA

Reuters haber ajansının aktardığına göre, konuya ilişkin bugün bir açıklama yapan polis yetkilileri, pazar günü, olayla bağlantılı olduğu düşünülen üç genç erkeğin daha tespit edildiğini, evlerinin arandığını ve delil toplandığını bildirdi. Polisin açıklamasına göre, şüphelilerin tamamı 17-18 yaşlarında. Öte yandan, polis, açıklamasında saldırının olası saikleri ya da şüphelilerin gözaltında olup olmadığı hakkında bilgi paylaşmadı.

Ecke, saldırıda ağır yaralanarak ameliyat edilmek durumunda kalırken, saldırıya ilişkin cumartesi günü bir açıklama yapan SPD’li Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser, ‘sert eylem ve daha fazla koruyucu önlem alma’ taahhüdünde bulundu. Rheinische Post gazetesine konuşan Faeser, “Alanda daha fazla polis mevcudiyetine ihtiyacımız var” diyerek, bunun kampanya stant ve etkinliklerindeki siyasetçileri korumak için gerekli olduğunu söyledi.

SPD SAKSONYA ÖRGÜTÜNDEN AFD’YE SUÇLAMA, WEIDEL’DEN YANIT

Faeser, ülkedeki ‘aşırı sağın düşmanca söylemlerinin şiddet iklimini körüklediğini’ ifade ederken, SPD Saksonya Eyalet Eş Başkanları Henning Homann ve Kathrin Michel de yaptıkları ortak açıklamada, faşist Almanya için Alternatif (AfD) partisini suçladı. AfD Eş Başkanı Alice Weidel ise Ecke’ye yönelik saldırıyı siyasi kazanımlar için kullanma teşebbüslerinin ‘rezil ve sorumsuz’ odluğunu söyledi. Weidel, açıklamasında, AfD’li siyasetçilerin ve parti üyelerinin de sık sık saldırılara maruz kaldığını belirti.

Almanya federal hükümetinin verilerine göre, ülkede en fazla saldırganlıkla karşı karşıya kalan siyasetçiler, aynı zamanda ‘trafik ışığı’ koalisyon hükümetinin bir parçası olan Yeşiller’e mensup. Buna göre, Ocak 2024 itibarıyla, Yeşiller partili siyasetçilere yönelik saldırılar 2019 yılından bu yana yedi kat arttı; geçen yıl 1219 saldırı düzenlendi. AfD’li siyasetçiler 478 saldırı ile bu listede ikinci sırada yer alırken, hükümetin büyük koalisyon ortağı SPD’li siyasetçilere de bu dönemde 420 saldırı düzenlendi. AfD, özellikle Almanya’nın doğusundaki Saksonya, Thüringen ve Brandenburg eyaletlerinde popüler.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x